Google Custom Search
#123

szyfr kulkowy

2007-07-11 00:18:19

dodał Ania

W maszynie znajduje się 10 przegródek.
Mamy do dyspozycji 10 ponumerowanych kulek.
Możemy do jednej przegródki wrzucić tylko jedną kulkę.
Gdy wrzucimy wszystkie 10 kulek możemy nacisnąć przycisk, a maszyna wyświetli nam liczbę odpowiadającą ilości kulek,
które znajdują się na właściwych miejscach, zgodnych z szyfrem zapisanym w maszynie.
Nie możemy użyć przycisku, gdy choć jedna przegródka jest pusta.

Jak powinniśmy postępować by poznać szyfr i przy tym użyć przycisku nie więcej niż 10 razy ?

#339 dodał Wojtek
2007-07-26 02:50:55


W treści zadania pisze: "Mamy do dyspozycji 10 ponumerowanych kulek".

Zakładam w moim rozwiązaniu, że skoro nie pisze, że owe 10 kulek ponumerowane jest np. od numeru 1 do numeru 10, to znaczy, że:  numeracja kulek jest owym szyfrem o którym pisze w treści zadania.

zakładam również, że przegródki są obok siebie w kolejności zgodnej z szyfrem.

Tak więc kulki będą miały kolejne numery jakiegoś szyfru.

Teraz robimy tak

1) rozpoznajemy sposób numerowania kulek - szyfr

2) ustawiamy je według szyfru

3) wrzucamy je według tego ustawienia w kolejne przegródki i:

- mamy gwarancję, że w najlepszym przypadku za pierwszym razem trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę  szyfru w maszynie lub, że w najgorszym przypadku za dziesiątym razem trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę szyfru w  maszynie.

czyli gdy nie trafimy z pierwszą kulką szyfru w pierwszą przegródkę szyfru, to będziemy mieli zero trafień odpowiednich kulek na odpowiednie miejsca. przesuwając wszystkie kulki (jak kolejka w sklepie) o jedno miejsce w jednym kierunku (z tym, że kulka z ostatniej przegródki przesuwa się do przegródki pierwszej), w końcu - jak zaznaczałem wcześniej - w najgorszym przypadku za dziesiątym razem, ale trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę w maszynie - w tym momecie wszystkie kulki będą na swoich miejscach, a my będziemy mieli potwierdzenie, że odgadnięty przez nas szyfr jest prawidłowy.

Nie przekroczymy więc założenia w zadaniu "użyć przycisku nie więcej niż 10 razy" oraz jeśli dobrze odgadliśmy szyfr, to do ilości 10 przyciśnięć jesteśmy w stanie to potwierdzić.

Wiem, ze rozwiązanie wydaje się śmieszne, ale jeśli Ania nie zmieni treści zagadki, to do tej treści - jest dobre (chodzi mi o zdanie "Mamy do dyspozycji 10 ponumerowanych kulek" oraz zdanie "W maszynie znajduje się 10 przegródek" - zdania te pozostawiają dowolność interpretacji, a więc założeń w kwestii numerowania kulek oraz umiejscowienia przegródek).

pytaniem w zadaniu bowiem jest -  "Jak powinniśmy postępować by poznać szyfr i przy tym użyć przycisku nie więcej niż 10 razy ?"

i jeśli ktoś powie, że poznaliśmy szyfr (według moich założeń rozwiązania zadania) w momencie "dostrzeżenia go w ponumerowanych kulkach"  - to powiem - nie, ponieważ wtedy mamy dopiero założenie, że być może jest to właściwy szyfr. poznanie natomiast  szyfru (potwierdzenie) mamy w  momencie  trafienia wszystkimi kulkami na właściwe przegródki w maszynie, co choć nie jest wymagane w treści zadania, ale nam jednak to dopiero da odpowiedź, czy odgadliśmy szyfr.

 

 

 

dodaj rozwiązanie


Rozwiązanie będzie musiało być zaakceptowane przez administratora przed pojawieniem się na stronie

Nick
1. Przed dodaniem rozwiązania zagadki sprawdź, czy już nie ma podobnego.
2. Rozwiązania napisane bez użycia klawisza [alt] (bez polskich znaków diakrytycznych - śążźćęłó) nie będą nawet czytane.
Rozwiązanie*
Zdjęcie do rozwiązania
Akceptuję regulamin serwisu Mózgowiec.pl*
*Pole obowiązkowe
 
1708 oczekuje, 463 odrzucone, 394 zagadki zatwierdzone