W treści zadania pisze: "Mamy do dyspozycji 10 ponumerowanych kulek".
Zakładam w moim rozwiązaniu, że skoro nie pisze, że owe 10 kulek ponumerowane jest np. od numeru 1 do numeru 10, to znaczy, że: numeracja kulek jest owym szyfrem o którym pisze w treści zadania.
zakładam również, że przegródki są obok siebie w kolejności zgodnej z szyfrem.
Tak więc kulki będą miały kolejne numery jakiegoś szyfru.
Teraz robimy tak
1) rozpoznajemy sposób numerowania kulek - szyfr
2) ustawiamy je według szyfru
3) wrzucamy je według tego ustawienia w kolejne przegródki i:
- mamy gwarancję, że w najlepszym przypadku za pierwszym razem trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę szyfru w maszynie lub, że w najgorszym przypadku za dziesiątym razem trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę szyfru w maszynie.
czyli gdy nie trafimy z pierwszą kulką szyfru w pierwszą przegródkę szyfru, to będziemy mieli zero trafień odpowiednich kulek na odpowiednie miejsca. przesuwając wszystkie kulki (jak kolejka w sklepie) o jedno miejsce w jednym kierunku (z tym, że kulka z ostatniej przegródki przesuwa się do przegródki pierwszej), w końcu - jak zaznaczałem wcześniej - w najgorszym przypadku za dziesiątym razem, ale trafimy pierwszą kulką szyfru na pierwszą przegródkę w maszynie - w tym momecie wszystkie kulki będą na swoich miejscach, a my będziemy mieli potwierdzenie, że odgadnięty przez nas szyfr jest prawidłowy.
Nie przekroczymy więc założenia w zadaniu "użyć przycisku nie więcej niż 10 razy" oraz jeśli dobrze odgadliśmy szyfr, to do ilości 10 przyciśnięć jesteśmy w stanie to potwierdzić.
Wiem, ze rozwiązanie wydaje się śmieszne, ale jeśli Ania nie zmieni treści zagadki, to do tej treści - jest dobre (chodzi mi o zdanie "Mamy do dyspozycji 10 ponumerowanych kulek" oraz zdanie "W maszynie znajduje się 10 przegródek" - zdania te pozostawiają dowolność interpretacji, a więc założeń w kwestii numerowania kulek oraz umiejscowienia przegródek).
pytaniem w zadaniu bowiem jest - "Jak powinniśmy postępować by poznać szyfr i przy tym użyć przycisku nie więcej niż 10 razy ?"
i jeśli ktoś powie, że poznaliśmy szyfr (według moich założeń rozwiązania zadania) w momencie "dostrzeżenia go w ponumerowanych kulkach" - to powiem - nie, ponieważ wtedy mamy dopiero założenie, że być może jest to właściwy szyfr. poznanie natomiast szyfru (potwierdzenie) mamy w momencie trafienia wszystkimi kulkami na właściwe przegródki w maszynie, co choć nie jest wymagane w treści zadania, ale nam jednak to dopiero da odpowiedź, czy odgadliśmy szyfr.
Uwaga! W komentarzach mogą znajdować się szczegóły rozwiązania,
jeśli nie zważasz na ten fakt to zobacz komentarze