Zespół kosiarzy ma za zadanie wykosić dwie łąki, z kórych jedna jest dwa razy większa od drugiej. Przez połowę pierwszego dnia kosiarze zajmowali się większą łąką, potem połowa z nich poszła kosić tę mniejszą. Ci którzy pozostali pod koniec dnia skończyli pracę na większej łące. Na drugi dzień okazało się, że mała łąka jest jeszcze nie skoszona, musiał ją skosić samotnie jeden kosiarz - zajęło mu to caluśki dzień.
Rozwiązanie:
x - liczba kosiarzy
d - jeden dzień pracy
ł - mała łąka
Ł - duża łąka
Ł = 2ł
1/2*d * x + 1/2*d * 1/2*x = Ł
//przez pół dnia cały zespół i przez pół dnia połowa zespołu
1/2*x * 1/2*d + d = ł
//przez pół dnia pół zespołu i jeden kosiarz przez cały dzień
powstaje nam układ równań:
1/2*d*x + 1/4*d*x = 2ł
-1/2*d*x - 2d = -2ł
Na wesele Jacka i Barbary przybył ksiądz Bartłomiej. Pogadał, popił i zjadł solidną porcję bigosu. Wyszedł zaraz potem, bo miał jeszcze odprawić nabożeństwo wieczorne i już nie wrócił. Następnego dnia wszyscy weselnicy umarli. Policja stwierdziła, że trucizna była w bigosie, który wszyscy zjedli. Jednak ksiądz Bartłomiej przeżył. Dlaczego?
Jak wiadomo do każdego gorącego bigosu dodaje się kostki lodu żeby nie poparzyć gęby, a ponieważ on zjadł pierwszy i szybko udał się na mszę to jedynie poparzył sobie gębę ale kostki lodu nie zdążyły się rozpuścić - a trucizna była właśnie w owych kostkach lodu ...
W gospodarstwie rybnym znajdują się trzy stawy. W pierwszym hoduje się szczupaki, w drugim sandacze, a w trzecim szczupaki i sandacze. Przy każdym znajduje się tabliczka informacyjna o hodowanych gatunkach ryb. Złośliwy rybak pozamieniał w nocy tabliczki, tak że żadna się nie zgadzała.
Jak przy wyłowieniu tylko jednej ryby z jednego ze stawów spowrotem pozamieniać tabliczki informacyjne?
Wyławiamy rybę ze stawu przy którym jest tabliczka "Szczupaki i sandacze", jeśli złowimy szczupaka to w tym stawie są tylko szczupaki, w stawie oznaczonym jako sandacze są obydwa gatunki ryb, a w trzecim tylko sandacze.
Jeśli natomiast złowimy sandacza to w tym stawie są tylko sandacze, w tym oznaczonym jako szczupaki są obydwa gatunki ryb, a w trzecim tylko szczupaki.
W kasynie czterech gości przy trójnożnym stoliku gra w pokera. W pewnym momencie gaśnie światło, gdy po kilkunastu sekundach zapalono je spowrotem okazało się, że nie ma pieniędzy. Gracze spojrzeli po sobie: pierwszy trzymał karty, drugi wkładał papier pod nogę stolika, aby się nie ruszał, trzeci sprawdzał żarówkę, a czwarty zmieniał skarpetki.
siedział stolik obok i stwierdził, że w tym pokoju jest jak u niego w domu (nie wykluczone, że tak nie jest) i skoro zgasło światło, tzn. że trzeba wrzucić drobne do kontaktu, bo inaczej prądu nie będzie.
a że pieniądze leżały luzem stolik obok niego, to... :)
wtedy to zaświeciło się światło, a pieniędzy już nie było, bo były w kontakcie:)
Do baru Browarek na ulicy Browarnej wszedl syn starego browarnika. Zamówił jedno piwo. Potem następne, a że ruch w barku Browarek był niewielki zagaił do barmana. Z rozmowy wynikło, że syn browarnika ma trójkę dzieci. Przybysz zamówił kolejne piwo. Potem powiedział, że iloczyn wieków swoich dzieci jest równy 72.
Barman wyszedł do kuchni się zastanowić. Wrócił po dziesięciu minutach z kolejnym piwem i powiedział, że iloczyn to za mało, żeby mógł odgadnąć wiek dzieci. Syn browarnika przemówił do barmana w te słowa:
- Jeśli wyjdziesz z baru, to numer budynku naprzeciwko jest równy sumie wieków moich dzieci.
Barman wyszedł, w tym czasie przybysz sam sobie polał do kufla.
Po godzinie barman wciąż twierdził, że to za mało informacji. Wtedy syn browarnika powiedział, że najmłodsza córeczka uwielbia lody truskawkowe.
Wypisujemy wszystkie możliwe iloczyny dające 72 (dwa założenia, które w zasadzie są tylko spostrzeżeniami: 1)ograniczam wiek do 18 - wprawdzie dziecko kogoś może mieć 36 lat, a wtedy: 1*1*36, ale nawet to odpada co zaraz się okaże; 2) tylko liczby naturalne: jest możliwość 2*8*4,5=72 lecz wówczas suma 2+8+4,5=14,5 a numery budynków raczej nie mają połówek):
iloczyn=72 suma:
1*4*18 23
1*6*12 19
1*8*9 18
2*2*18 22
2*3*12 17
2*4*9 15
2*6*6 14
3*3*8 14
3*4*6 13
Następnie prosta dedukcja: barman poznał iloczyn i sumę, ale jedno i drugie nic mu nie dało, ponieważ występuje dwa razy ta sama suma odpowiadająca innym iloczynom, czyli dzieci mogły mieć albo 2, 6, 6 lat albo 3, 3, 8. Ale ostatnia informacja mówi, że jest jedno najmłodsze, czyli należy wyeliminować 3,3,8. Pozostaje więc tylko 2, 6, 6.